CHP Ankara İl Örgütü tarafından yapılan etkinlikle sokak hayvanlarının sorunlarına dikkat çekildi. Ankara İmrahor Vadisinde yer alan hayvan barınaklarını ziyaret eden CHP Heyeti adına basın açıklaması yapan İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı; yaşam alanları ve yaşam hakları görmezden gelinen, sayısız eziyetlere maruz bırakılan, öldürülen, tarifsiz acılara maruz bırakılan hayvanların korunması, haklarının yasal güvence altına alınmasının gerekliliğine dikkat çekti.

 

Hayvan barınaklarının tedavi ve rehabilitasyon merkezleri olarak kullanılması gerektiği, belediyelerin atıl personellerini barınaklara yerleştirilmesinden vazgeçilip bilinçli ve nitelikli personellerin istihdam edilmesi, barınakların yeterli tıbbi imkanlara kavuşturulması gerektiğini söyleyen Ali Hikmet Akıllı, hayvanların sessiz çığlıklarının görmezden gelindiğini, yok sayıldığını söyledi.

 

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ün de hazır bulunduğu etkinlikte İl Başkan Yardımcıları Caner Canönde, Gökhan Urun, Mehmet Öncü, Önder Karaulus, Ali Rıza Çalış, Tekin Araç, Kadın Kolları Yöneticilerinden Oya Yurdakul ve partililer yer aldılar.

 

CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı konuşmasına şöyle devam etti: “Sirkler, yunus parkları ve hayvanat bahçeleri tamamen kapatılmalı; özellikle doğal alanından uzakta olan hayvanlar derhal doğal ortamına kavuşturulmalı, hayvanların burada çektikleri eziyetler ifşa edilerek bu etkinliklerin bir eğlence olduğu algısı yıkılmalıdır.

 

CHP’li Belediyelerin başlattığı projeler  dikkate alınarak diğer ilgili kurumlar sosyal bir çalışma kapsamında mevsimsel koşullara bağlı olarak hayvanların barınma ve beslenme konusunda çektikleri sıkıntıları giderecek tedbirler alarak şehrin çeşitli yerlerine beslenme ve barınma alanları kurmalı, halkı da katarak hayvanların ihtiyaçlarını gidermelidir.

 

Pet shoplarda hayvan satışı tamamen yasaklanmalı, yalnızca hayvan bakımı ve beslemesi ile ilgili ürünler satılmalı; “satın alma, sahiplen” algısı, sokakta yaşamını devam ettirmede zorlanacak hayvanlar öncelenerek egemen kılınmalı; süs hayvanı, cins hayvan gibi kavramlar terk edilerek hayvanlar arasındaki ayrım kaldırılmalıdır.

 

CHP Hayvan Hakları Komisyonları olarak belirttiğimiz hususlar üzerinde yeni dönemde çalışmalarımızı yoğunlaştıracağımızı, belirttiğimiz hususlarda ki takibimizi sürdüreceğimizi ve gerektiğinde inisiyatif almaktan çekilmeyeceğimizi tüm kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.”

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By admin