Türkiye’de ilk kez Adana Mesleki Eğitim Merkezi’ndeki pilot uygulama kapsamında teorik kısmı çevrim içi, uygulamalı kısmı da atölyelerde düzenlenen mesleki beceri kurslarının ilk etabı geçtiğimiz hafta tamamlandı. Bölgenin nitelikli iş gücü ihtiyacına yönelik analizler sonucunda tasarlanan eğitimler toplamda 6 etaptan oluşuyor.  

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Adana Sanayi Odası (ADASO) iş birliğinde ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) finansal desteği ile sürdürülen Adana Mesleki Eğitim Merkezi Teknik Destek Projesi kapsamında uygulanan pilot eğitimlerin ilki “Gaz Altı Kaynakçısı” başlığını taşıyor. Eğitim, toplamda 14 katılımcı ile çevrim içi ortamda teorik ve ardından atölye ortamında uygulamalı olarak hayata geçirildi.

Pilot eğitimde dersler başarı ile tamamlandı

Pilot eğitimde dersleri başarı ile tamamlamalarının ardından katılımcılara alanlarındaki firmalarda çalışma olanağı da sağlanıyor. Sanayideki beklentileri karşılama noktasında ise ölçme ve değerlendirme hizmeti uygulama dâhilinde sunulacak. Pilot uygulama, Adana Mesleki Eğitim Merkezi'nin iş modelinin kavramsallaştırılması; mesleki eğitim ve öğretim modüllerinin tasarımı, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi; Adana Mesleki Eğitim ve Öğretim Merkezi’nin belgelendirilmesi ve akreditasyon faaliyetlerinin gerçekleştirilmesiyle tamamlanacak.

Eğitimlerin öncelikli hedefi gerek bölge gerekse ülke sanayisinin geliştirilmesi ve ekonominin iyileştirilmesi. Bu kapsamda kaliteli iş gücü ve mesleki eğitim için ulusal stratejilere doğrudan katkı sunmak da amaçlanıyor. 

Adana Mesleki Eğitim Merkezi Teknik Destek Projesi

UNDP ve ADASO iş birliğinde EBRD’nin finansal desteği ile gerçekleştirilen “Adana Mesleki Eğitim Merkezi Teknik Destek Projesi” Adana'daki yerel ihtiyaçlara ve ekonomik yapıya göre şekillendirilirken, yüksek vasıflı teknik yardım ve danışmanlık hizmetleri sunulması hedefleniyor. Bir yandan kaliteli iş gücü ve kaliteli mesleki eğitim ile ilgili ulusal stratejilere katkı sunulurken, bir yandan da Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına katkı sağlamanın hedeflendiği proje, EBRD ve UNDP arasında imzalanan ilk finansal destek anlaşması olması bakımından da önem taşıyor.  

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

By admin